Grupuri de elevi la Parohia Mărcuța în ,,Săptămâna altfel”

noiembrie 23 19:06 2016 Print This Article

          Conform Ordinului de Ministru  al Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice – domnul Mircea Dumitru dat în ziua de 20 iulie 2016 Programul naţional „Şcoala altfel” are o durată de 5 zile consecutive lucrătoare în timpul anului şcolar şi poate fi derulat pe baza unei planificări ce rămâne la decizia şcolilor. Astfel, în funcţie de ciclurile de învăţământ şcolarizate, unităţile de învăţământ s-a putut opta pentru unul dintre următoarele segmente: 21 noiembrie – 2 decembrie 2016, 27 februarie – 31 martie 2017 şi 15 mai – 9 iunie 2017 (învăţământul preşcolar şi primar), respectiv 17 octombrie – 2 decembrie 2016, 27 februarie – 31 martie 2017 şi 15 mai – 9 iunie 2017 (învăţământul gimnazial, liceal, profesional şi postliceal).

            La noi școlile 77 și 66, precum și Liceul Lucian Blaga au optat pentru această săptămână. Astfel în ziua de 21 noiembrie am avut plăcuta surpriză de a îi avea participanți pe elevii acestor școli.

          Au fost prezenți însoțiți de profesorii lor de religie, dar nu numai, mai multe grupuri de elevi din clasele a Va până în clasele a VIIIa.

img_20161121_094427

          Bucuria a fost cu atât mai mare pentru că aceștia nu au fost doar în vizită ci au rămas să participe la întreaga Sfântă Liturghie și să cânte alături de strana Bisericii Mărcuța.

Mare parte dintre cei care au venit la Liturghie mi-au mărturisit că își doreau să participe la Sfânta Liturghie din cadrul săptămânii altfel pentru că în general ei nu pot participa la Liturghiile din cursul săptămânii pentru că sunt la școală, apoi duminica uni dintre ei au meditații.

 

Comentarii

comentarii

  Categories: