Ziua Republicii Franceze 14 iulie

Ziua Republicii Franceze 14 iulie
iulie 15 09:21 2016 Print This Article

Ziua Republicii Franceze 14 iulie

Ziua de 14 iulie 1789 marchează începutul Revoluției Franceze, este ziua în care simbolul terorii a fost înlăturat prin cucerirea temutei închisori a Bastiliei.

În ziua de 14 iulie 1790 Regele Ludovic al XVI-lea a jurat credință Națiunii și Legii și de atunci avem sărbătorită în Republica Franceză ,, Sărbătoarea reconcilierii și unității tuturor francezilor” precum și aniversarea Sărbătorii Federației – ,,Fête de la Fédération”.

Libertate, Egalitate, Fraternitate avea să devină deviza Republicii Franceze şi frază cu valoare universală din care s-au inspirat apoi toate revoluțiile din Europa anilor 1848 și stă la baza nașterii conceptului de Europă Unită și a Statelor Unite ale Americii.

Comentarii

comentarii

  Categories: